Na podstawie schematów podaj różnicę w budowie ściany komórkowej bakterii

Pobierz

W odpowiedzi uwzględnij oba porównywane związki chemiczne.. plazmid … błona komórkowa … nukleoid … 2.Ściana komórkowa.. Komórki, które nie posiadają wyodrębnionego jądra komórkowego nazywamy prokariotycznymi.. Komórka jest podstawową jednostką strukturalną i funkcjonalna każdego organizmu.. b) Uzasadnij, dlaczego penicylina działa szkodliwie na komórki bakterii, a nie wpływa na komórki człowieka.Schemat przedstawia porównanie wielkości bakterii na tle innych organizmów, a także cząsteczekoraz atomów Bakterie charakteryzuje duża różnorodność kształtów i wielkości.. b) Podaj nazwę zjawiska przedstawionego na rysunku II oraz wyjaśnij, na czym ono polega, uwzględniając proces osmozy.a) Na podstawie schematów podaj różnicę w budowie ściany komórkowej bakterii Gram-dodatnich i Gram-ujemnych oraz wyjaśnij, jakie ma ona znaczenie dla bakterii chorobotwórczych.. Zobacz galerię (3 zdjęcia) Dodaj komentarz: 7.. Odpowiedź uzasadnij, uwzględniając różnice w budowie między wybranym rodzajem komórek, a pozostałymi dwoma rodzajami komórek.. White, Krótkie wykłady.. Odpowiedź na te i inne nasuwające się pytania znajdziesz w następnej części materiału.. Na schematach przedstawiono budowę ściany komórkowej bakterii Gram-dodatnich i Gram-ujemnych.Na podstawie różnic w budowie ściany komórkowej i wynikających z tego różnic w barwieniu tej ściany techniką nazywaną barwieniem Grama, podzielono bakterie na Gram-dodatnie i Gram-ujemne..

Opracujesz podobieństwa i różnice w budowie skrobi i celulozy.

Ich długość mieści się zazwyczaj w granicach od 1 do 10 mikrometrów - ok. 10 razy mniej niż u typowej komórki eukariotycznej[32][33].a) Na podstawie schematów podaj różnicę w budowie ściany komórkowej bakterii Gram-dodatnich i Gram-ujemnych oraz wyjaśnij, jakie ma ona znaczenie dla bakterii chorobotwórczych.. W przypadku jednokomórkowców różnica ta jest niewielka.. b) Uzasadnij, dlaczego penicylina działa szkodliwie na komórki bakterii, a nie wpływa na komórki człowieka.Budowa ?ciany komórkowej bakterii gram dodatnich (G+) i gram ujemnych (G-) Utrwalone nad p?omieniem palnika komórki traktuje przez 60 sekund zasadowym barwnikiem - fioletem krystalicznym.. Na schematach przedstawiono budowę ściany komórkowej bakterii Gram-dodatnich i Gram-ujemnych.Na podstawie schematów podaj różnicę w budowie ściany komórkowej bakterii Gram-dodatnich i Gram-ujemnych oraz wyjaśnij, jakie ma ona znaczenie dla bakterii chorobotwórczych.. Podanym strukturom bakterii przyporządkuj na podstawie schematu właściwe ich oznaczenia literowe (A-E)..

Należą do nich komórki bakterii.

Twoje cele Przeanalizujesz budowę skrobi i celulozy.. Po tym zabiegu zarówno bakterie G- jak i G+ zabarwiaj?. c)Na podstawie schematów podaj różnicę w budowie ściany komórkowej bakterii Gram-dodatnich i Gram-ujemnych oraz wyjaśnij, jakie ma ona znaczenie dla bakterii chorobotwórczych.. a) Na podstawie schematów podaj różnicę w budowie ściany komórkowej bakterii Gram-dodatnich i Gram-ujemnych oraz wyjaśnij, jakie ma ona znaczenie dla bakterii chorobotwórczych.. Komórki komórka Komórki to podstawowe elementy budujące każdy organizm.. Wszystkie organizmy zbudowane są z komórek.. Teoria ta dała podstawy do rozwoju współczesnej biologii.. genów, a bakterie -"Pałeczka okrężnicy" tylko ok.2tyś.mniej.Zadania maturalne z Biologii Tematyka: budowa i funkcjonowanie ludzkiego organizmu; układy, organy oraz tkanki.. Na schematach przedstawiono budowę ściany komórkowej bakterii Gram-dodatnich i Gram-ujemnych.a) Podaj, który rodzaj komórek (roślinne, zwierzęce, czy grzybowe) przedstawiono na rysunkach.. Udostępnij: Matura z biologii już się zakończyła.. Nazwa pochodzi od różnicy w barwieniu się komórek bakterii z tych dwóch grup (Gram ( ) barwią się na czerwono, Gram (-) na niebiesko), uzyskanej przy zastosowaniu metody wprowadzonej pod koniec XIX wieku przez Duńczyka Grama.a) Na podstawie schematów podaj różnicę w budowie ściany komórkowej bakterii Gram-dodatnich i Gram-ujemnych oraz wyjaśnij, jakie ma ona znaczenie dla bakterii chorobotwórczych..

Leży na zewnątrz błony komórkowej.

b) Uzasadnij, dlaczego penicylina działa szkodliwie na komórki bakterii, a nie wpływa na komórki człowieka.. na fioletowo.zadania z biologii - Budowa i funkcjonowanie komórki No elements for this subpage.. Czteroznakowy kod zapisany przy każdym zadaniu wskazuje na jego pochodzenie: S/N - "stara"/"nowa" formuła; P/R - poziom podstawowy/rozszerzony; np. 08 - rok 2008.a) Na podstawie analizy schematu podaj dwie różnice w budowie między chymotrypsynogenem a chymotrypsyną α. b) Uzasadnij, dlaczego penicylina działa szkodliwie na komórki bakterii, a nie wpływa na komórki człowieka.Komórki tworzą organizm.. Udostępnij « Powrót do listy działów z zadaniamiNa schemacie przedstawiono budowę typowej komórki bakterii.. b) Uzasadnij, dlaczego penicylina działa szkodliwie na komórki bakterii, a nie wpływa na komórki człowieka.Na podstawie różnic w budowie ściany komórkowej i wynikających z tego różnic w barwieniu tej ściany techniką nazywaną barwieniem Grama, podzielono bakterie na Gram-dodatnie i Gram-ujemne.. Wzór chemiczny fragmentu celulozy.. Najbardziej zewnętrzną warstwą komórki roślinnej jest ściana komórkowa.. Jest to składnik martwy (apoplast).. Np. drożdże mają ok.6 tyś.. a) Na podstawie schematów podaj różnicę w budowie ściany komórkowej bakterii Gram-dodatnich i Gram-ujemnych oraz wyjaśnij, jakie ma ona znaczenie dla bakterii chorobotwórczych.Na podstawie różnic w budowie ściany komórkowej i wynikających z nich różnic w barwieniu tej ściany techniką nazywaną barwieniem Grama, podzielono bakterie na Gram-dodatnie i Gram-ujemne..

Na podstawie: P.C.

Jej głównym składnikiem jest celuloza - cukier złożony, który jest zbudowany z wielu połączonych ze sobą cząsteczek glukozy.Bakterie, określane jako Gram ( ) i Gram (-) mają dwa podstawowe rodzaje ścian komórkowych.. akteriofagi są bardzo wyspecjalizowane, np. bakteriofagi T4 atakują tylko bakterie Escherichia coli wprowadzając do ich wnętrza materiał genetyczny poprzez uprzednie uszkodzenie ściany komórkowej bakterii zaznane z codzienności cukry, a co je różni?. Należą do nich komórki roślin, zwierząt, grzybów.. Zadania pochodzą z oficjalnych arkuszy maturalnych CKE, które służyły przeprowadzaniu majowych egzaminów.. Najmniejsze są komórki bakterii, które mają przeciętnie jedną tysięczną milimetra, czyli jeden mikrometr (1 µm) długości.Geny bakterii i organizmów eukritycznych nieco się od siebie różnią.Bakterie na ogół mają także mniej genów od organizmów o bardziej złożonej budowie.. b) Uzasadnij, dlaczego penicylina działa szkodliwie na komórki bakterii, a nie wpływa na komórki człowieka.. Zbadasz właściwości fizyczne i chemiczne skrobi oraz celulozy, a następnie jeCo różni budowę ściany komórkowej bakterii G+ i G .doc na koncie użytkownika paula5695 • folder Różne • Data dodania: 21 paź 2012 Wykorzystujemy pliki cookies i podobne technologie w celu usprawnienia korzystania z serwisu Chomikuj.pl oraz wyświetlenia reklam dopasowanych do Twoich potrzeb.Komórkowa teoria budowy organizmów Na początku XIX wieku Theodor Schwann i Matthias Schleiden sformułowali teorię komórkowej budowy organizmów: 1.. Publikujemy arkusze z .Poniższy schemat przedstawia budowę wirionu bakteriofaga..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt